Magnetoterapia a nežiadúce účinky

Každá metóda, diagnostická i liečebná, má svoje kontraindikácie. V našom prípade teda uvádzame, kedy sa nesmie magnetoterapia (NPMP)* aplikovať.

Absolútne kontraindikácie

V tehotenstve – na vylúčenie rizika ovplyvnenia vývoja plodu.

U pacientov s kardiostimulátorom – môže dôjsť k poruche prístroja s fatálnymi následkami. Neodporúčame aplikáciu ani na vzdialené časti tela, pretože nie je istota, že sa pacient pri pohybe (napr. predklonení) nepriblíži kardiostimulátorom k aplikátoru.

Pri krvácaní akéhokoľvek pôvodu – z tráviaceho traktu, z konečníka, vykašlávanie krvi, menzes a pod., pretože NPMP zintenzívňuje prekrvenie tkaniva a krvácanie by bolo podporované.

Pri bolesti na prsiach, kedy nemožno vylúčiť infarkt myokardu – NPMP by mohlo mať za následok ovplyvnenie srdcového rytmu až srdcovú zástavu.

Relatívne kontraindikácie

Z preventívnych dôvodov neaplikujte NPMP u osôb, ktoré boli v minulosti liečené na nádorové ochorenie (aj keď zahraničná literatúra uvádza pozitívne účinky pulzných magnetických polí na metastázy kostí a pod.). **

NPMP neaplikujte ani preventívne pri epilepsii alebo iných záchvatových stavoch, pretože nemožno vylúčiť zvýšenú pohotovosť k záchvatu pri aplikácii NPMP. Napriek tomu pri mnohých poúrazových epilepsiách, kde NPMP pomáha hojiť poškodené tkanivá a pôsobí protiopuchovo, môže byť významným liečebným prínosom.

Odporúčame venovať zvýšenú pozornosť pacientom s vysokým krvným tlakom, najmä keď sa aplikátor prikladá na oblasť chrbta či krčnej chrbtice. Magnetické pole vo väčšine prípadov vyvoláva prechodné zníženie krvného tlaku, a preto odporúčame po ukončení aplikácie ešte 10 – 15 minút pokoj na lôžku alebo v sede. Náhle postavenie môže viesť k závratu až ortostatickému kolapsu.

* NPMP – Nízkofrekvenčné pulzné magnetické pole

** V roku 1998 venoval časopis Discover celé číslo Dr. Bjornovi Nordenstromovi, primárovi rádiológie primárovi rádiológie na Karolínskom inštitúte v Štokholme a prezidentovi Nobelovho výboru pre udeľovanie cien za fyziológiu a lekárstvo, ktorý s pomocou magnetoterapie sústavne lieči pacientov s pokročilou rakovinou pľúc alebo mozgu na denných tridsaťminútových sedeniach, ktoré sú bezbolestné, nenákladné a nevyžadujú hospitalizáciu. Podobne prof. Eugenio Watson Salazar, primár univerzitnej kliniky v brazílskom Sao Paule, lieči magnetoterapiou zhubné nádory mozgu, pľúc, tráviaceho ústrojenstva a endokrinných žliaz v pokročilom štádiu ochorenia s vysokou úspešnosťou.

Spoločnosť FINEST Slovakia, spol. s r.o. založená 28. 5. 2004, je výhradným distribútorom zariadení Biomag v Slovenskej republike a poskytovateľom profesionálnych služieb v oblasti liečby pomocou nízkofrekvenčnej pulznej 3D magnetoterapie Biomag.

Kde nás nájdete?

FINEST Slovakia, spol. s r.o.
Hollého 751/10
905 01 Senica
Slovenská republika

IČO: 36261742
IČ DPH: SK2021829843

Kontakt

(+421) 346 545 166
(+421) 346 545 167

finest@finest.sk
www.finest.sk