KLINICKÉ ŠTÚDIE MAGNETOTERAPIE
Podľa odborných zhodnotení, vykonaných v roku 2012 a 2013, ktoré boli vykonané na 1 266 pacientoch s priemerným počtom 12 aplikácií na jedného pacienta, je pomocou pulznej magnetoterapie Biomag úspešnosť liečby 77 %.
Všeobecne platí, že s vyšším počtom aplikácií sa účinnosť naďalej zvyšuje. Podľa ďalšej štatistiky sú najčastejšou aplikáciou magnetoterapie Biomag bolestivé stavy.
VÝPIS VŠETKÝCH KLINICKÝCH ŠTÚDIÍ
Prečítajte si klinické štúdie magnetoterapie a overte účinky tejto liečby v prípade vašich zdravotných problémov! Neváhajte tiež využiť ponuku na zapožičanie prístroja priamo k vám domov >> TU
Akčný potenciál izolovaného sedacieho nervu. Touto témou sa zaoberala štúdia Ö. Coskun. Na zvieracom modeli sa skúmali okamžité účinky 30-minútovej aplikácie pulzného magnetického poľa s frekvenciou 50 Hz a intenzitou 1 mT. Výsledky sa porovnali s kontrolnou skupinou a ukázali prekvapivé účinky.
Akčný potenciál je krátky okamih, keď sa membránový potenciál bunky rýchlo zvýši a potom opäť zníži, aby sa udržal rozdiel napätia medzi vnútorným a vonkajším prostredím bunky pri šírení nervového impulzu. V neurónoch sa akčné potenciály nazývajú aj nervové impulzy.
Na základe výsledkov tejto štúdie boli maximálna excitácia (amplitúda), hyperpolarizačná fáza a akčný potenciál významne nižšie v skupine, ktorá podstúpila pulznú magnetickú terapiu.
Aplikácia pulzného magnetického poľa s frekvenciou 50 Hz a intenzitou 1 mT mala teda negatívny účinok na periférny nerv, pretože znížila hodnotu šírenia a hyperpolarizačnej fázy jeho akčného potenciálu.
Inými slovami, pulzná magnetoterapia výrazne znižuje nervové impulzy sedacieho nervu, a tým znižuje silné bolesti spôsobené zápalom sedacieho nervu.
Zdroj: Coskun, Ö. et al. (2011) Účinky magnetického poľa 50 Hertz-1 mT na akčný potenciál v izolovanom sedacom nerve potkana. Toxikológia a priemyselné zdravie. [Online] 27 (2), 127-132.
Účinky 50 Hz, 1 mT magnetického poľa na akčný potenciál v izolovanom sedacom nerve potkana / Effects of 50 Hertz-1 mT magnetic field on action potential in isolated rat sciatic nerve
Bederná radikulopatia u 100 pacientov a syndróm sklápania u 92 pacientov boli predmetom štúdie C. Thuile a M. Walzl. Všetci boli liečení nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou s frekvenciou 64 Hz (2-krát denne, 2 týždne) a intenzitou 0,01 – 0,03 mT.
Pulzná magnetoterapia môže byť účinnou liečbou nielen akútnej, ale aj chronickej bolesti. Typickým príkladom chronickej bolesti je útlak nervov v dôsledku degeneratívnych zmien chrbtice. Bolesti chrbta a syndróm bolesti chrbta sú rozšírené ochorenia, ktoré sú spojené s veľkými finančnými nákladmi a rozsiahlym lekárskym úsilím. Je potrebná rýchla úľava od príznakov, najmä od bolesti.
Dve randomizované skupiny v tejto kontrolovanej klinickej štúdii tvorili buď pacienti s lumbálnou radikulopatiou v segmente chrbtice L5/S1 (postihnutie nervových koreňov), alebo pacienti s tzv. abutment syndrómom. Ide o možné poranenie krčnej chrbtice, keď sa hlava pri náhlom náraze dostane do extrémnej flexie.
Kontrolná skupina aj skupina s pulznou magnetoterapiou dostávali protizápalové lieky a analgetiká (diklofenak a tizanidín).
V prípade lumbálnej radikulopatie trvalo zmiernenie bolesti a chôdza bez bolesti v skupine, ktorá podstúpila pulznú magnetoterapiu, v priemere 8,2 dňa, zatiaľ čo v kontrolnej skupine to trvalo v priemere 11,7 dňa.
Bolesť sa u pacientov so syndrómom sklonu merala na desaťbodovej stupnici.
Bolesť hlavy v skupine s magnetoterapiou sa znížila v priemere zo 4,6 na 2,1 v porovnaní s kontrolnou skupinou, v ktorej sa znížila zo 4,2 na 3,5.
Zároveň sa u pacientov liečených pulznou magnetoterapiou znížila bolesť krku zo 6,3 na 1,9, zatiaľ čo v kontrolnej skupine len z 5,3 na 4,6.
Nakoniec sa bolesť ramena a ruky znížila v priemere z 2,4 na 0,8 v skupine ovplyvnenej analgetickými účinkami pulzného magnetického poľa, ale len z 2,8 na 2,2 v kontrolnej skupine.
Výsledky štúdie ukazujú, že pulzná magnetoterapia má významný a štatisticky významný potenciál na zmiernenie bolesti v prípadoch bedrovej radikulopatie a syndrómu chrbtice.
Zdroj: Thuile, C. & Walzl, M. (2002) Hodnotenie elektromagnetických polí pri liečbe bolesti u pacientov s lumbálnou radikulopatiou alebo whiplash syndrómom. Neurorehabilitácia. 17 (1), 63
Hodnotenie elektromagnetických polí pri liečbe bolesti u pacientov s lumbálnou radikulopatiou alebo whiplash syndrómom
Hojenie kože po rakovine sa riešilo pomocou pulznej magnetoterapie v prípadovej štúdii z roku 2011, keď sa pacient zotavoval po operácii príušnej slinnej žľazy.
Pacientovi bol diagnostikovaný karcinóm príušnej slinnej žľazy, v auguste 2007 podstúpil operáciu a rádioterapiu. Jeho tvár sa však po operácii nezahojila a zostala rovnaká 3,5 roka, pozri obrázok vľavo dole.
Koncom apríla 2011 si začal aplikovať pulzné elektromagnetické polia na tváre. Na obrázku vpravo dole je jeho tvár po 2 týždňoch a 5 aplikáciách nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa.
Zrýchlené hojenie je spôsobené tým, že pulzná magnetoterapia výrazne zvyšuje proliferáciu a migráciu, a čím rýchlejšia je migrácia, tým menej sa tvorí jazvenie. Táto terapia tiež podporuje fosforyláciu VEGFR-2, t. j. aktiváciu VEGF (vaskulárneho endotelového rastového faktora), ktorý má okrem iného aj anti-apoptotický účinok, čo znamená, že pulzné magnetické pole pôsobí proti programovanej bunkovej smrti v genóme, a tým spomaľuje starnutie buniek.
Tvár pacienta sa zlepšila pri pravidelnom aplikovaní pulzného elektromagnetického poľa. Vďaka svojej schopnosti urýchliť hojenie poranenej kože je táto liečba vhodnou voľbou nielen pre pacientov s pooperačnými poraneniami.
Liečba artritídy je najčastejšou témou klinických štúdií súvisiacich s nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou. Ešte cennejšia je nemecká práca H. Giersa, ktorý zhrnul význam pulznej magnetoterapie na základe výsledkov mnohých klinických štúdií z posledných rokov.
V tomto systematickom prehľade sa prekvapivo zistilo, že pulzná magnetoterapia sa najčastejšie používa pri osteoartróze a športových zraneniach. Poukázala tiež na pôsobivé výsledky liečby pomocou pulznej magnetoterapie.
Podľa zistení H. Giersa klinické štúdie potvrdzujú významnú, až 87% úspešnosť liečby týchto diagnóz.
Okrem toho experimentálne štúdie na ľudských chondrocytoch, čo sú bunky nachádzajúce sa v zdravej chrupavke, a teda aj v medzistavcových platničkách, ukázali, že pod vplyvom pulzných magnetických polí lepšie rastú a regenerujú sa.
Zdroj: Gierse, H. (2003) Aktueller Stand der Pulsierenden Signal Therapie zur Behandlung der Arthrose. / Súčasný stav pulznej signálnej terapie v liečbe artrózy. Deutsche Zeitschrift fuer Sportmedizin. 54 (6), 212-214.
Aktuálne postavenie pulznej magnetickej terapie pri liečbe artrózy / Aktueller Stand der Pulsierenden Signal Therapie zur Behandlung der Arthrose http://www.zeitschrift-sportmedizin.de/fileadmin/content/archiv2003/heft06/Gierse.pdf
Možnosť liečby osteoartrózy krčnej chrbtice nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou s frekvenciami od
0,1-64 Hz
a intenzitou 40 µT bola predmetom randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie výskumného tímu S. T. Sutbeyaza (2006).
Výskumný tím sa zameral na liečbu bolesti, zlepšenie rozsahu pohybu a funkčného stavu krčnej chrbtice u 34 pacientov. Pulzná magnetoterapia sa aplikovala na celé telo pomocou matraca.
Celkovo 18 náhodne vybraných pacientov podstúpilo samotnú liečbu s 30-minútovými aplikáciami dvakrát denne počas troch týždňov.
Ostatní pacienti slúžili na porovnanie v kontrolnej skupine, v ktorej sa používal iba imitátor pulznej magnetoterapie.
Po liečbe došlo v aktívnej skupine k výraznej úľave od bolesti. Naopak, v skupine s placebom nedošlo k žiadnej zmene. Podobné pozitívne účinky pulzného magnetického poľa sa pozorovali aj pri ďalších hodnotiacich ukazovateľoch.
Pulzná magnetoterapia nielenže výrazne zmierňuje bolesť pacientov trpiacich osteoartrózou krčnej chrbtice, ale zlepšuje aj rozsah pohybu krčnej chrbtice. Preto ju aj táto štúdia označuje za vhodnú doplnkovú liečbu.
Zdroj: Sutbeyaz, S. T. et al. (2006) Účinok pulzných elektromagnetických polí pri liečbe osteoartrózy krčnej chrbtice: randomizovaná, dvojito zaslepená, falošne kontrolovaná štúdia. Rheumatology International. 26 (4), 320-324.
Účinok pulzných elektromagnetických polí pri liečbe osteoartrózy krčnej chrbtice: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15986086V predchádzajúcich štúdiách bola preukázaná ochrana chrupavky pri liečbe osteoartrózy kolenných kĺbov pomocou pulznej magnetoterapie. Výskumný tím M. Finiho (2008) však zašiel o krok ďalej a použil zvierací model, aby zistil, či by táto liečba mala podobné účinky aj v pokročilejších prípadoch.
V tejto štúdii, ktorá sa zaoberala touto problematikou, stimulácia pulzným magnetickým poľom významne spomalila progresiu lézie vo všetkých skúmaných oblastiach kolena.
Pulzná stimulácia magnetickým poľom spôsobila zvýšenú funkciu adenozínových receptorov A2A a A3, a tým aj väčší protizápalový účinok. V cievnom systéme tieto receptory tiež rozširujú cievy a pomáhajú zlepšovať krvný obeh.
Táto štúdia teda ukázala, že aj v prípade rozsiahlych lézií v kolenných kĺboch je pulzná magnetoterapia preukázateľne účinná a výrazne spomaľuje šírenie osteoartrózy.
Zdroj: Fini, M. et al. (2008) Vplyv stimulácie pulzným elektromagnetickým poľom na kolennú chrupavku, subchondrálnu a epyfyzárnu trabekulárnu kosť starších morčiat Dunkin Hartley. Biomedicína a farmakoterapia, 62(10), 709-715.
Účinky stimulácie pulzným elektromagnetickým poľom na kolennú chrupavku, subchondrálnu kosť a epifyzárnu trabekulárnu kosť starších Dunkin-Hartleyho morčiat
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17459652
plyv nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa s frekvenciou 60 Hz a intenzitou 50 mT na hojenie arteriálnych a tibiálnych vredov bol testovaný v štúdii (Cañedo-Dorantes et al., 2002), ktorej výsledky boli publikované v Archives of Medical Research.
Všetkých 26 pacientov s celkovým počtom 42 chronických vredov na nohách bolo liečených nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou.
Už po dvoch týždňoch sa u všetkých pacientov začali prejavovať liečivé účinky pulzného magnetického poľa.
Výsledky tiež odhalili, že aj napriek tomu môže u pacientov s autoimunitným ochorením dôjsť počas liečby k zhoršeniu lézií. Nakoniec sa vyliečilo 69 % vredov, pričom 50 % sa vyliečilo do 16 týždňov.
Aj vredy zostali zahojené najmenej ďalších 6 mesiacov a v niektorých prípadoch až 2 roky.
Nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia teda nielenže preukázala svoju významnú účinnosť a bezpečnosť pri liečbe vredov predkolenia, ale v tejto štúdii prekvapila aj svojimi dlhotrvajúcimi liečivými účinkami.
Zdroj: Cañedo-Dorantes, L. et al. (2002) Hojenie chronických arteriálnych a venóznych vredov na nohách prostredníctvom systémových účinkov elektromagnetických polí. Archives Of Medical Research. 33 (3), 281-289.
Hojenie chronických arteriálnych a venóznych vredov na nohách prostredníctvom systémových účinkov elektromagnetických polí
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12031635
Podporná liečba ramena pomocou pulznej magnetoterapie bola testovaná na skupine 66 pacientov, ktorí museli nakoniec podstúpiť operáciu roztrhnutia rotátorovej manžety v dôsledku nadmerného preťažovania ramenného kĺbu. Výsledky tejto trojročnej štúdie boli uverejnené v roku 2015 (Osti a kol.).
Pulzná magnetoterapia bola zvolená pre túto pooperačnú liečbu vzhľadom na jej známe účinky. Cieľom bolo znížiť lokálny zápal a pooperačný opuch kĺbu, skrátiť čas rekonvalescencie a predovšetkým poskytnúť úľavu od bolesti.
Celkovo 32 pacientov dostávalo túto liečbu 8 hodín denne počas 6 týždňov. Zvyšných 34 pacientov podstúpilo fiktívnu pulznú magnetoterapiu a slúžili ako kontrolná skupina. Účinnosť liečby sa hodnotila po 3 mesiacoch a potom po 2 rokoch.
Výsledky tejto štúdie potvrdili protizápalové a analgetické účinky pulzných magnetických polí.
Terapia pulzným magnetom preto zmierňuje pooperačnú bolesť a stuhnutosť ramena a významne tak prispieva k rehabilitácii preťažených svalov v ramennom kĺbe, súvisiacich zranení a sprievodných zápalov.
Zdroj: Osti, L. et al. (2015) Pulzné elektromagnetické polia po operácii rotátorovej manžety: randomizovaná, kontrolovaná štúdia. Ortopédia. [Online] 38 (3), e223-e228.
Pulzné elektromagnetické polia po operácii rotátorovej manžety: randomizovaná, kontrolovaná štúdia
Porovnání různých postupů léčby syndromu karpálního tunelu provedl v roce 2016 na skupině 40 egyptských žen tým D. M. Kamelové. Účinky pulzního magnetického pole o frekvenci 50 Hz a intenzitě 8 mT také představovaly jednu z testovaných možností léčby.
Všech 40 žen s idiopatickým syndromem karpálního tunelu bylo v této randomizované dvojitě zaslepené studii rozděleno do dvou skupin. Ta první podstoupila pulzní magnetoterapii doprovázenou cvičením nervů a šlach postiženého zápěstí třikrát týdně po dobu čtyř týdnů. Druhá skupina byla léčena terapeutickým pulzním ultrazvukem za pomoci stejného cvičení zápěstí.
Úroveň bolesti, funkčnost a síla ruky, senzorická a distální motorická latence a rychlost vedení v mediánovém nervu byly vyhodnoceny před i po léčbě. Významný pokles bolesti a senzorické i distální motorické latence byly zaznamenány u obou skupin stejně tak jako velký nárůst rychlosti vedení v mediánovém nervu a zlepšení stisku ruky. Celkově však skupina léčená pulzní magnetoterapií dosáhla mnohem lepších výsledků.
Výsledky tedy naznačují, že při léčbě syndromu karpálního tunelu lze docílit významné úlevy od bolesti a zlepšení funkčnosti zápěstí i celé ruky pozitivním působením na mediánový nerv, a to jak pomocí pulzní magnetoterapie, tak působením pulzního ultrazvuku. Větší účinnost však může být očekávána od účinků pulzního magnetického pole.
Zdroj: Kamel, D. M., Hamed, N. S., Abdel Raoof, N. A., & Tantawy, S. A. (2017) Pulsed magnetic field versus ultrasound in the treatment of postnatal carpal tunnel syndrome: A randomized controlled trial in the women of an Egyptian population. Journal of Advanced Research, 8(1), 45–53.
Pulzní magnetické pole versus ultrazvuk v léčbě syndromu postnatálního karpálního tunelu: Randomizovaná kontrolovaná studie u populace egyptských žen / Pulsed magnetic field versus ultrasound in the treatment of postnatal carpal tunnel syndrome: A randomized controlled trial in the women of an Egyptian population
Postihnutie nervových koreňov kompresiou medzistavcovej platničky je ďalšou z mnohých príčin chronickej bolesti chrbtice. Preto sa účinnosť pulznej magnetoterapie pri konzervatívnej liečbe diskogénnej lumbálnej radikulopatie skúmala u celkovo šesťdesiatich pacientov a hodnotila sa v porovnaní s kontrolnou skupinou pacientov bez pulznej magnetoterapie. Výsledky oboch skupín sa porovnávali pred a po ukončení liečby.
Štúdia naznačila, že terapia pulzným magnetom pravdepodobne tiež znižuje útlak nervových koreňov na základe zlepšených koncových ukazovateľov SSEP.
SSEP je neurologické vyšetrenie somatosenzorických evokovaných potenciálov, pri ktorom sa elektricky stimuluje periférny nerv a mapuje sa vedenie signálu do kortikálnej projekčnej oblasti. Inými slovami, funkcia somatosenzorickej dráhy sa skúma podráždením nervu a následným pozorovaním reakcie a celkového vedenia signálu.
Po aplikácii pulzných magnetických polí s frekvenciou 7 Hz a intenzitou 0,5 – 1,5 mT vždy 20 minút denne počas troch týždňov sa znížil útlak nervových koreňov a pacienti pocítili výraznú úľavu od bolesti a zníženie jej intenzity.
Nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia sa ukázala ako veľmi účinná pri konzervatívnej liečbe bedrovej radikulopatie spôsobenej výhrezom medzistavcovej platničky.
Zdroj: Omar, A. S. et al. (2012) Hodnotenie terapie pulzným elektromagnetickým poľom pri liečbe pacientov s diskogénnou lumbálnou radikulopatiou. International Journal of Rheumatic Diseases. [Online] 15 (5), e101-e108.
Ohodnocení pulzní magnetické terapie při léčení pacientů s diskogenickou bederní radiculopatí / Evaluation of pulsed electromagnetic field therapy in the management of patients with discogenic lumbar radiculopathy
Účinky na mechanizmy tvorby ciev po aplikácii nízkofrekvenčného pulzného elektromagnetického poľa s frekvenciou 30 Hz a intenzitou 5 mT. Tieto mechanizmy a účinky na zvieracom modeli boli dôkladne opísané v štúdii (Li et al.) uverejnenej v roku 2015.
Táto štúdia nielen skúmala, či pulzná magnetoterapia podporuje tvorbu krvných ciev, ale tiež ďalej skúmala základné bunkové a molekulárne mechanizmy.
Po dvoch týždňoch každodennej aplikácie pulzné elektromagnetické pole zvýšilo hladiny cievneho endotelového rastového faktora (VEGF) a syntézu endotelového oxidu dusnatého (eNOS), čo viedlo k celkovému zlepšeniu tvorby nových krvných kapilár (angiogenézy).
Výsledky štúdie jasne preukázali, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia výrazne urýchľuje hojenie, znižuje šírenie odumretého tkaniva (gangrény) a zlepšuje tvorbu nových ciev (neovaskularizáciu).
Pulzná magnetoterapia je preto vhodná na liečbu kritickej končatinovej ischémie.
Zdroj: (2015) Pulsed electromagnetic field improves postnatal neovascularization in response to hindlimb ischemia. American Journal of Translational Research. 7 (3), 430-444.
Pulzní elektromagnetické pole improves postnatal neovascularization in response to hindlimb ischemia / Pulzné elektromagnetické pole zlepšuje postnatálnu neovaskularizáciu v reakcii na ischémiu zadných končatín
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26045885
Riešenie pretrvávajúceho syndrómu karpálneho tunela hľadal newyorský výskumný tím M. I. Weintrauba (2005) pomocou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie s frekvenciou 30 Hz a intenzitou 2 mT.
Skrípnutý stredový nerv v karpálnom tuneli je najčastejšou príčinou porúch hmatu a motoriky rúk. Na základe predpokladu, že nízkofrekvenčné pulzné magnetické polia môžu pozitívne ovplyvňovať neuróny v tele, sa výskumný tím v tejto štúdii pokúsil zmierniť neuropatickú bolesť u 35 pacientov trpiacich chronickým syndrómom karpálneho tunela.
Všetci podstúpili deväťdňovú terapiu pulzným magnetom s dennou aplikáciou v trvaní jednej hodiny. Účinnosť liečby sa hodnotila po ukončení liečby a po nasledujúcich 30 dňoch.
Na konci liečby sa neuropatická bolesť znížila v priemere o 23 % a pri kontrolnej návšteve po 30 dňoch bolo pozorované zlepšenie o 37 %. Okrem toho mala pulzná magnetoterapia ešte výraznejší, až 67% účinok na vitalitu pacientov.
Výsledky teda naznačujú, že aplikácia nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie v blízkosti karpálneho tunela vedie k zmierneniu neuropatickej bolesti u väčšiny pacientov trpiacich syndrómom karpálneho tunela. Pulzná magnetoterapia je preto vhodnou nefarmakologickou alternatívou.
Zdroj: Weintraub, M. I. & Cole, S. P. (2005) Terapia pulzným magnetickým poľom pri refraktérnom syndróme karpálneho tunela: Elektrodiagnostické parametre – pilotná štúdia. Journal of Back & Musculoskeletal Rehabilitation. 18 (3/4), 79-83.
Pulzní magnetoterapie u neústupného syndrómu karpálneho tunela: Electrodiagnostic parameters – pilot study / Pulsed magnetic field therapy in refractory carpal tunnel syndrome: Electrodiagnostic parameters – pilot studyV roku 2014 bola vykonaná rozsiahla analýza účinnosti nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie pri osteoartróze kolena (Sit a kol.), a to starostlivým výberom 9 randomizovaných kontrolovaných štúdií s celkovým počtom 483 pacientov. Účinky pulznej magnetoterapie sa porovnávali nielen s placebom, ale aj s účinkami vysokofrekvenčných pulzných polí (27 MHz).
Autori sa rozhodli vykonať túto analýzu, pretože osteoartróza je jedným z najrozšírenejších zdravotných problémov starších ľudí. Ďalším dôvodom rozhodnutia bola skutočnosť, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia už niekoľkokrát dokázala, že dokáže stimulovať rast chrupavky na bunkovej úrovni.
Výber bol založený na Oxfordskom systéme porovnávania kvality, z ktorého sa kvalifikovalo 9 vyššie uvedených štúdií. Boli vybrané predovšetkým na základe kvality ich metodologického prístupu. Dôležitými faktormi boli aj dostatočná rôznorodosť vybraných pacientov a v neposlednom rade aj zaujatosť alebo miera ovplyvnenia samotných autorov konkrétnych štúdií.
Výsledky všetkých 483 pacientov, ktorí sa kvalifikovali do tejto analýzy, preukazujú významné pozitívne účinky pulznej magnetoterapie – úspešnosť 77 %. Výsledky zároveň naznačujú, že optimálna dĺžka liečby sa líši od pacienta k pacientovi, a preto by sa mala určiť individuálne, aby sa dosiahla čo najvyššia účinnosť.
Táto analýza teda nespochybniteľne potvrdzuje, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia účinne zlepšuje kvalitu života a fyzické zdravie pacientov trpiacich osteoartrózou kolena, hoci v niektorých prípadoch nezaručuje úľavu od bolesti.
Táto analýza tiež ukázala, že vysokofrekvenčné magnetické polia nemajú v tomto prípade žiadny priaznivý účinok.
Zdroj: Sit, R. W. S. a kol. (2014) Lekársky prehľad: Sú pulzné elektromagnetické polia účinné pri liečbe osteoartrózy kolena v porovnaní s placebom? Pokroky v integratívnej medicíne. 1153-154.
Lekárske zhrnutie: Sú pulzné elektromagnetické polia účinné pri liečbe osteoartrózy kolena v porovnaní s placebom? / Lekársky prehľad: Sú pulzné elektromagnetické polia účinné pri liečbe osteoartrózy kolena v porovnaní s placebom? http://www.aimedjournal.com/article/S2212-962628142900009-1/fulltext?mobileUi=0
Spoľahlivosť pulznej magnetoterapie pri bolestiach chrbta testoval R. N. Harden (2007) na 40 pacientoch v randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii.
Počas prvých dvoch týždňov liečby sa nezistili žiadne rozdiely medzi skupinou s placebom a skupinou, ktorá dostávala nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu. Potom sa však vo výsledkoch zaznamenala významná zmena.
U pacientov postihnutých pulzným magnetickým poľom sa po dvoch týždňoch prejavilo oveľa výraznejšie zlepšenie. Ich bolesť sa zmiernila o 20 % alebo viac v porovnaní so skupinou užívajúcou placebo.
Výsledky tejto štúdie preto potvrdzujú analgetické účinky pulzného magnetického poľa s frekvenciou 2 Hz a intenzitou 15 mT.
Výsledky štúdie zároveň ukazujú, že tieto účinky sa môžu prejaviť už po dvoch týždňoch liečby pulzným magnetom. Podľa autorov to však nemá vplyv na jej užitočnosť, a preto by sa mala stať súčasťou komplexnej starostlivosti.
Zdroj: Harden, R. N. et al. (2007) Prospective, Randomized, Single-Blind, Sham Treatment-Controlled Study of the Safety and Efficacy of an Electromagnetic Field Device for the Treatment of Chronic Low Back Pain: A Pilot Study (Prospektívna, randomizovaná, jednoslepá, kontrolovaná štúdia bezpečnosti a účinnosti zariadenia s elektromagnetickým poľom na liečbu chronickej bolesti dolnej časti chrbta: pilotná štúdia). Prax bolesti. 7 (3), 248-255.
Prospektívna, randomizovaná, jednoslepá, kontrolovaná štúdia bezpečnosti a účinnosti zariadenia s elektromagnetickým poľom na liečbu chronickej bolesti v krížoch: pilotná štúdia
Vyhodnotenie predtým publikovaných klinických zistení o účinnosti pulznej magnetoterapie pri bolestiach chrbta bolo predmetom štúdie výskumného tímu z univerzity v portugalskom Porte z roku 2016.
Bolesť dolnej časti chrbta je celosvetovo najrozšírenejším ochorením pohybového aparátu v populácii. V tomto zmysle terapia pulzným elektromagnetickým poľom (PEMP) preukázala významné klinické prínosy v niekoľkých prípadoch muskuloskeletálneho systému. Cieľom tejto štúdie bolo preto kvantitatívne a kvalitatívne zhodnotiť tieto výhody a najmä overiť analgetické účinky pulznej magnetoterapie u pacientov s patologickými stavmi.
Konkrétne sa vykonalo rozsiahle vyhľadávanie v niekoľkých hlavných databázach overených klinických štúdií (Pubmed, Scopus, Cochrane Library a PEDro) s cieľom posúdiť Účinnosť terapie PEMP pri znižovaní bolesti a klinickej symptomatológie u pacientov s patologickou bolesťou chrbtice.
Vyhľadávanie prebiehalo od januára 2005 do augusta 2015 a vykonali ho dvaja nezávislí výskumníci, ktorí skúmali najrelevantnejšie štúdie. Do kvalitatívnej analýzy bolo nakoniec zaradených šesť štúdií a do kvantitatívnej analýzy päť štúdií.
Vybrané štúdie preukázali jasné tendenciu k výraznému zmierneniu bolesti v skupinách pacientov, ktorí podstupujú pulznú magnetoterapiu. Aplikácia pulzných magnetických polí preukázateľne a nesporne dokáže znížiť intenzitu bolesti a zlepšiť funkčnosť chrbta u osôb s bolesťami chrbtice. Autori však zároveň uznávajú, že na dosiahnutie definitívnych záverov pre všetky špecifické prípady je potrebný ďalší výskum účinkov terapie PEMP na rôzne typy bolesti chrbta so štandardizovanými protokolmi.
Zdroj: Andrade, R., Duarte, H., Pereira, R., Lopes, I., Pereira, H., Rocha, R., & Espregueira-Mendes, J. (2016). Účinnosť terapie pulzným elektromagnetickým poľom pri bolesti chrbta: systematický prehľad randomizovaných kontrolovaných štúdií. Porto Biomedical Journal, 1(5), 156-163.
Účinnosť terapie pulzným elektromagnetickým poľom pri bolesti chrbta: systematický prehľad randomizovaných kontrolovaných štúdií
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2444866416300514
Zefektívnenie hojenia zlomenín holennej kosti pomocou pulznej magnetoterapie testoval tím W. J. Sharrarda (1990) na 45 pacientoch a výsledky boli následne publikované v Journal of Bone and Joint Surgery.
Do štúdie bolo zahrnutých celkovo 45 zlomenín holennej kosti. Všetky boli liečené štandardne, ale priemerný čas liečby bol už prekročený o viac ako 16, ale menej ako 32 týždňov z dôvodu pomalého odrastania. Išlo o stredne závažné až závažné posunutie kosti, dislokáciu alebo kominutáciu alebo o kombináciu poškodení so stredne závažným až závažným poškodením kože a mäkkých tkanív.
V skupine s aktívnou liečbou (20 pacientov) sa liečba vykonávala pulznou elektromagnetickou stimuláciou. Do skupiny s placebom bolo zaradených 25 pacientov.
Štúdia trvala 12 týždňov. Röntgenové snímky hodnotili nezávisle a zaslepene rádiológ a ortopéd.
Štatistická analýza ukázala, že pred začatím liečby boli všetci pacienti porovnateľní vo všetkých parametroch okrem veku. Vek však nemal vplyv na výsledok a účinok liečby.
Nezávislé hodnotenie aktívnej skupiny rádiológom potvrdilo rast zlomeniny u piatich pacientov a výrazné zlepšenie zlomeniny u ďalších piatich pacientov. U zvyšných 10 pacientov v aktívnej skupine nedošlo k ďalšej významnej zmene. Na druhej strane v kontrolnej skupine bol zaznamenaný len jeden rast zlomeniny a výrazne lepšie výsledky u jedného ďalšieho pacienta. U zvyšných 23 pacientov v kontrolnej skupine nedošlo k žiadnej zmene.
Výsledky teda ukázali významný rozdiel medzi oboma skupinami. Podľa Fischerovho presného testu mala skupina s aktívnou liečbou významne lepšie výsledky.
Ortopedické hodnotenie potvrdilo zrastenie deviatich zlomenín a nezrastenie 11 zlomenín v aktívnej skupine. Na druhej strane, v kontrolnej skupine sa podľa ortopéda 3 zlomeniny zväčšili a 22 zlomenín sa nezahojilo. Takže aj tento ukazovateľ bol v skupine s aktívnou liečbou výrazne lepší.
Pulzná magnetoterapia teda významne ovplyvňuje hojenie zlomenín holennej kosti. Významne prispieva nielen ku kratšiemu času liečby, ale aj k lepšiemu rastu kostí.
Zdroj: Sharrard, W. J. (1990). Dvojito zaslepená štúdia pulzného elektromagnetického poľa na oneskorené zjednotenie zlomenín holennej kosti. Časopis The Journal Of Bone And Joint Surgery. Britský objem, 72(3), 347-355.
Double-blind study of pulsed electromagnetic fields for delayed union of tibial fractures / Dvojito zaslepená štúdia pulzných elektromagnetických polí pre oneskorené zrasty zlomenín holennej kosti.
Hodnotenie účinku liečby pretrvávajúcej neuropatickej bolesti pomocou deviatich hodinových aplikácií pulzného magnetického poľa s frekvenciou 30 Hz a intenzitou 2 mT pripravila štúdia (Weintraub a kol., 2004), ktorej sa zúčastnilo 24 pacientov.
V tomto prípade sa účinnosť pulznej magnetoterapie určila na základe bilancie skóre bolesti u každého pacienta pred a po celkovej terapii a tiež po 30 dňoch terapie.
Viac ako 67 % pacientov zaznamenalo výrazné zlepšenie po absolvovaní všetkých deviatich aplikácií. Výsledky potvrdili úľavu od bolesti u viac ako 50 % pacientov, pričom po ukončení terapie došlo k zlepšeniu o minimálne 20 % a 30 dní po ukončení terapie k zlepšeniu o 39 %.
V štúdii sa tiež zistilo, že najlepší analgetický účinok pulznej magnetickej terapie na neuropatickú bolesť sa pozoroval u pacientov, ktorí mali rozsiahlejšie príznaky neuropatickej bolesti.
Ak majú pacienti príliš mierne príznaky, účinok pulzného magnetického poľa s frekvenciou 30 Hz a 2 mT sa nemusí prejaviť.
Pulzná magnetoterapia je preto veľmi účinná pri liečbe rozsiahlejšej pretrvávajúcej neuropatickej bolesti.
Zdroj: Weintraub, M. & Cole, S. (2004) Terapia pulzným magnetickým poľom pri refraktérnej neuropatickej bolesti sekundárnej k periférnej neuropatii: elektrodiagnostické parametre – pilotná štúdia. Neurorehabilitation And Neural Repair, 18(1), 42-46.
Pulzní magnetická terapie pri neustávajúcej neuropatickej bolesti spojenej s periférnou neuropatiou – pilotní studie / Pulsed magnetic field therapy in refractory neuropathic pain secondary to peripheral neuropathy: Electrodiagnostic parameters – pilot study
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15035963
Artróza kolena a jej liečba pomocou pulznej magnetoterapie v testovacej skupine 40 pacientov. Výsledky na túto tému sa hodnotili po tom, ako každý z nich podstúpil korekčnú osteotómiu holennej kosti a na základe prísnych podmienok randomizovanej dvojito zaslepenej štúdie.
Ako už bolo spomenuté, celkovo 40 pacientov podstúpilo pred začatím liečby tibiálnu osteotómiu, teda operáciu, pri ktorej sa kosť buď skráti, predĺži alebo vyrovná.
Títo pacienti boli potom na účely štúdie rozdelení do dvoch skupín – aktívnej a kontrolnej. Nakoniec boli štyria ortopedickí chirurgovia, ktorí neboli oboznámení so štúdiou a jej podmienkami (nezávisle od nich), požiadaní, aby vyhodnotili röntgenové snímky zhotovené 60 dní po operácii s cieľom určiť stupeň hojenia u každého pacienta. Jednotlivé prípady boli roztriedené do 4 kategórií, pričom štvrtá kategória predstavovala najúspešnejšie hojenie.
V kontrolnej skupine bolo 73,6 % pacientov zaradených do 1. a kategórie 2, zatiaľ čo v aktívnej skupine, ktorá podstúpila pulznú magnetoterapiu, sa 72,2 % pacientov zaradených do 3. a kategórie 4 (najúspešnejšie hojenie).
V homogénnej skupine pacientov má teda pulzná magnetoterapia veľmi pozitívny liečebný účinok na pacientov s artrózou kolena, ktorí podstúpili operáciu holennej kosti.
Zdroj: Mammi, G. I. et al. (1993) Elektrická stimulácia tibiálnych osteotómií: dvojito zaslepená štúdia. Klinická ortopédia a súvisiaci výskum. (288), 246-253.
Elektrická stimulácia tibiálnej osteotómie / The Electrical stimulation of Tibial Osteotomies
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8458140
Diabetická neuropatická bolesť u 225 pacientov bola skúmaná v randomizovanej dvojito zaslepenej placebom kontrolovanej paralelnej štúdii (Weintraub et al., 2009). Štúdia sa uskutočnila na 16 akademických a klinických pracoviskách v 13 krajinách.
Táto vedecká práca, publikovaná v oficiálnom časopise Amerického kongresu rehabilitačnej medicíny, bola vykonaná u 225 pacientov so symptomatickou diabetickou periférnou neuropatiou.
Medzinárodný tím sa snažil zistiť, či opakované a kumulatívne vystavenie bolestivých nôh nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapii s frekvenciami od 8 do 25 Hz zmierni neuropatickú bolesť, ovplyvní kvalitu spánku a zabezpečí regeneráciu nervov.
Z tejto veľmi rozsiahlej štúdie vyplynuli zaujímavé a pozitívne výsledky. Pomocou kožných biopsií v troch štandardných oblastiach na dolnej končatine sa zaznamenalo významné zvýšenie hustoty epidermálnych nervových vlákien, hoci v tomto prostredí magnetoterapie nedošlo k okamžitému odstráneniu neuropatickej bolesti.
Preto tím odborníkov z tejto štúdie navrhol ďalšie rozšírené testovanie nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie s vyššou intenzitou a dlhším trvaním liečby. Dôvodom tohto návrhu bola okrem iného skutočnosť, že pacienti pociťovali celkové zlepšenie a zníženie svrbenia nôh.
Zdroj: Weintraub, M. I. et al. (2009) Pulzné elektromagnetické polia na zníženie diabetickej neuropatickej bolesti a stimuláciu opravy neurónov: Randomizovaná kontrolovaná štúdia. Archives of Physical Medicine & Rehabilitation. 90 (7), 1102-1109.
Pulzné elektromagnetické polia na zníženie diabetickej neuropatickej bolesti a stimuláciu regenerácie neurónov
Liečba akútnej ischémie dolných končatín a diabetu na zvieracom modeli pomocou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie (15 Hz, 1,2 mT ) bola predmetom štúdie Y. Pan (2013).
Ischémia dolných končatín je u pacientov s diabetom závažným problémom v dôsledku nedostatočnej tvorby ciev (neovaskularizácie).
Predchádzajúce štúdie už ukázali, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia môže podporiť rast a obnovu ciev v ischemických léziách.
Táto štúdia sa však zaoberala otázkou, či by pulzné magnetické polia mali podobné terapeutické účinky v prípadoch ischémie končatín spôsobenej diabetom.
Výsledky ukázali, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia zlepšuje prietok krvi a tvorbu nových ciev pri akútnej ischémii dolných končatín, najmä vďaka pozitívnemu účinku pulzného elektromagnetického poľa na fibroblastový rastový faktor 2 (FGF-2).
Pulzná elektromagnetická terapia tak môže byť neoceniteľná pri liečbe diabetických pacientov s ischemickým postihnutím končatín.
Zdroj: Pan, Y. et al. (2013) Účinky PEMF na mikrocirkuláciu a angiogenézu v modeli akútnej ischémie zadných končatín u diabetických potkanov. Bioelektromagnetika. [Online] 34 (3), 180-188.
Účinky PEMF na mikrocirkuláciu a angiogenézu v modeli akútnej ischémie zadných končatín u diabetických potkanov
Liečba chronických vredov predkolenia pomocou prenosného zariadenia na pulznú magnetoterapiu u 31 pacientov bola hodnotená v randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej paralelnej štúdii (Stiller a kol., 1992). Výsledky boli uverejnené v časopise British Journal of Dermatology.
Počas 8 týždňov pacienti používali prenosné zariadenie na pulznú magnetoterapiu doma 3 hodiny denne.
V štúdii sa porovnávalo rozšírenie poranenia, hĺbka vredu a úroveň bolesti pred začatím liečby, potom po 4 týždňoch a nakoniec po 8 týždňoch.
V kontrolnej skupine sa žiadny vred nevyliečil a naopak, u 54 % pacientov došlo k jeho zhoršeniu.
Na druhej strane, v skupine, ktorá aplikovala pulznú magnetoterapiu, došlo k úplnému vyliečeniu alebo výraznému zlepšeniu u 50 % pacientov, pričom u žiadneho pacienta nedošlo k zhoršeniu. Okrem toho došlo k výraznému zníženiu hĺbky poranenia a zmierneniu bolesti.
Výsledky tejto štúdie teda ukázali, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia významne urýchľuje a zlepšuje hojenie vredov predkolenia a zmierňuje aj súvisiacu bolesť.
Zdroj: Stiller, M. J. et al. (1992) Prenosné zariadenie s pulzným elektromagnetickým poľom (PEMF) na zlepšenie hojenia rekurentných žilových vredov: Dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná klinická štúdia. British Journal of Dermatology. [Online] 127 (2), 147-154.
Prenosné zariadenie s pulzným elektromagnetickým poľom (PEMF) na zlepšenie hojenia rekurentných žilových vredov: dvojito zaslepené, placebom kontrolované klinické skúšanie
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1390143
Možnosť liečby osteoartrózy kolena nízkofrekvenčným pulzným magnetickým poľom s frekvenciou 1,5 Hz a intenzitou 30 mT testoval na 70 pacientoch rumunský tím I. Moldovan vo svojej randomizovanej a placebom kontrolovanej štúdii (2012).
Hlavným cieľom bolo zistiť, či bude mať pulzná magnetoterapia významnejšie účinky ako ultrazvuková terapia a termoterapia s peloidným obkladom.
Po 10 dňoch liečby, keď sa pulzná magnetoterapia aplikovala 15 minút denne len 35 pacientom v experimentálnej skupine, sa u všetkých 70 pacientov prejavilo zlepšenie.
Pacienti s včasnou alebo stredne ťažkou osteoartrózou kolena, ktorí podstúpili terapiu pulzným magnetom, však potvrdili oveľa väčší analgetický účinok pulzných magnetických polí.
Terapia pulzným magnetom je preto vhodnou doplnkovou liečbou osteoartrózy kolena vzhľadom na jej výraznejšie analgetické účinky, ktoré viac prispievajú k fyzickému zdraviu pacienta.
Zdroj: Moldovan, I. et al. (2012) Účinky terapie fokusovaným pulzným elektromagnetickým poľom u pacientov s osteoartrózou kolena. Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia. Efectele terapiei cu câmp magnetic pulsatil focalizat la pacienţii cu gonartroză, un studiu randomizat, controlat prin placebo. 13 (2), 91-95.
Účinky cielenej terapie pulzným elektromagnetickým poľom u pacientov s osteoartrózou kolena: randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia. Randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia http://pm3.ro/pdf/48/PM3_Nr.2284829_2012m.pdf
Neurologické spracovanie bolesti v mozgu bola overená v štúdii J. A. Robertsona a jeho tímu na 31 pacientoch. Výskumný tím aplikoval pulzné magnetické polia s frekvenciami 9, 5, 3 a 1 Hz.
Výsledky tejto štúdie preukázali, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia ovplyvňuje spracovanie akútnej tepelnej bolesti experimentálne vyvolanej u subjektov. Významné rozdiely sa zistili v obrazoch hipokampu, prednej cingulárnej kôry a ipsilaterálnej insula (oblasti spojené s vnímaním bolesti), ktoré sa urobili pred a po terapii pulzným magnetom.
Vďaka funkčnej magnetickej rezonancii bolo možné pozorovať neuromoduláciu v mozgu vyvolanú nízkofrekvenčnými pulznými magnetickými poľami. Tieto pozorovania by tak mohli potvrdiť hypotézu výskumného tímu J. A. Robertsona, že zníženie vnímania bolesti pomocou pulznej magnetoterapie nezávisí od orientačných a vodiacich mechanizmov mozgu (ako sa doteraz predpokladalo), ale od centrálnych štruktúr mozgu.
Zdroj: Robertson, J. A. et al. (2010) Nízkofrekvenčné pulzné elektromagnetické pole môže u ľudí zmeniť neuroprocesing. Journal of the Royal Society Interface. [Online] 7 (44), 467-473.
Nízkofrekvenčné pulzné elektromagnetické pole môže u ľudí zmeniť neuroprocesing
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2842792/
Vplyv nízkofrekvenčného magnetického poľa na rast a obnovu ciev s frekvenciou 15 Hz a intenzitou 1,2 mT bola overená v štúdii vedeckého tímu O. M. Teppera (2004). Zameral sa najmä na proces tvorby nových krvných kapilár.
Tento proces, inak známy ako angiogenéza, je mimoriadne dôležitý pre úspešné hojenie rôznych tkanív. Ako ukázali údaje tejto štúdie, nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia významne podporuje proces angiogenézy. Konkrétne to robí tak, že ovplyvňuje uvoľňovanie fibroblastového rastového faktora 2 (FGF-2) a v menšej miere ovplyvňuje iné cievne rastové faktory.
Výsledky naznačujú, že pulzné magnetické polia uľahčujú hojenie tým, že zlepšujú vzájomný vzťah medzi tvorbou, vývojom a obnovou kostí (osteogenézou) a rastom krvných ciev, čím sa rozširujú možnosti využitia pulznej magnetickej terapie na liečbu ischemických chorôb.
V tejto štúdii nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia zlepšila rast tkaniva (proliferáciu) trojnásobne a zvýšila krvný obeh sedemnásobne.
Zdroj: Tepper, O. M. et al. (2004) Elektromagnetické polia zvyšujú in vitro a in vivo angiogenézu prostredníctvom endotelového uvoľňovania FGF-2. Časopis FASEB. 18 (11), 1231-1233.
Elektromagnetické polia zlepšujú angiogenézu in vitro a in vivo prostredníctvom endotelového uvoľňovania FGF-2 / Electromagnetic fields increase in vitro and in vivo angiogenesis through endothelial release of FGF-2 http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15208265
Podpora hojenia zlomenín dlhých kostí pomocou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie bola overená na 58 pacientoch a výskumný tím (Hong-fei a kol., 2013) uverejnil svoje výsledky vo vedeckom časopise BMC Musculoskeletal Disorders.
Keďže nehojace sa zlomeniny a zlomeniny s predĺženým hojením sú stále veľkým problémom dlhých kostí, cieľom tejto randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdie bolo pokúsiť sa zlepšiť systém liečby týchto zlomenín.
Všetci pacienti, u ktorých došlo k 16-týždňovému až 6-mesačnému predĺženému hojeniu zlomeniny dlhej kosti, boli náhodne rozdelení do aktívnej a kontrolnej skupiny.
Pacienti v aktívnej skupine podstúpili nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu a pacienti v kontrolnej skupine boli vystavení nulovej aplikácii pomocou simulovaného magnetoterapeutického zariadenia. Obe skupiny začali s každodennou osemhodinovou aplikáciou v rovnakom čase.
Podľa výsledkov dosiahla liečba nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou úspešnosť 77,4 %. Naproti tomu v kontrolnej skupine bola úspešnosť hojenia zlomenín len 48,1 %.
Vplyv pulzného magnetického poľa mal za následok aj vyššiu rýchlosť rastu trhlín. Bolo tiež pozorované, že ak sa pulzná magnetoterapia aplikuje skôr po zlomenine kosti, čas hojenia býva kratší, čo potvrdzuje, že táto liečba podporuje hojenie zlomeniny.
Zdroj: Hong-fei, S. a kol. (2013). Včasná aplikácia pulzného elektromagnetického poľa pri liečbe pooperačného oneskoreného zjednotenia zlomenín dlhých kostí: prospektívna randomizovaná kontrolovaná štúdia. BMC Musculoskeletal Disorders, 14(1), 1-7.
Včasná aplikácia pulznej magnetoterapie pri liečbe pooperačného oneskoreného zrastenia zlomenín dlhých kostí: prospektívna randomizovaná kontrolovaná štúdia http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23331333Porovnanie účinkov liečby bolesti chrbtice medzi epidurálnou injekciou a pulznou magnetoterapiou sa uskutočnilo v roku 2018 v rámci klinickej štúdie, ktorej výsledky boli uverejnené v časopise British Medical Journal.
Epidurálne injekcie sú jednou z najbežnejších nechirurgických metód liečby chronickej bolesti chrbta. Používajú sa na liečbu bedrovej spinálnej stenózy, axiálnej bolesti chrbtice a radikulárnej bolesti spôsobenej herniou disku. Naproti tomu pulzná elektromagnetická terapia poskytuje neinvazívnu a bezpečnú metódu liečby miesta poškodenia, zdroja bolesti a zápalu. Otázkou preto bolo, či sa účinky pulzného magnetického poľa môžu rovnať vyššie uvedenej nechirurgickej, ale invazívnej liečbe.
Do tejto štúdie bolo zaradených šesťdesiat pacientov s chronickou diskogénnou bolesťou chrbta. Pacienti s inými príčinami bolesti chrbta boli vylúčení. Jedna polovica bola liečená kaudálnou epidurálnou injekciou dvakrát týždenne a druhá pulznou magnetoterapiou denne počas štyroch týždňov. Všetci pacienti boli klinicky a funkčne hodnotení na konci liečby a 6 mesiacov po ukončení liečby.
V oboch skupinách došlo k výraznému zmierneniu bolestibezprostredne po ukončení terapie. Podobne sa v priemere u všetkých pacientov pozorovalo výrazné zlepšenie funkcie chrbta. Pri konečnom hodnotení výsledky nepreukázali žiadny zásadný rozdiel medzi skupinami, a teda ani medzi liečebnými metódami. Avšak úľava od bolesti u pacientov liečených pulznou magnetoterapiou bola v priemere o niečo lepšia 6 mesiacov po ukončení terapie.
Zistenia teda naznačujú, že nechirurgická intervencia s epidurálnou injekciou kortikosteroidov je pri liečbe chronických porúch chrbtice rovnako účinná pri zmierňovaní bolesti a zlepšovaní funkcie chrbta ako aplikácia pulzných magnetických polí.
Zdroj: Tabra, S., ElSergany, M., Mowafy, M., et al.. (2018). Hodnotenie účinnosti ultrazvukom riadenej epidurálnej injekcie kortikosteroidu a pulzného stimulácie elektromagnetickým poľom pri chronickej bolesti chrbta. Annals of the Rheumatic Diseases, 77, 473-474.
Hodnotenie účinnosti ultrazvukom riadenej epidurálnej injekcie kortikosteroidu a stimulácie pulzným elektromagnetickým poľom pri chronickej bolesti chrbta
Priama stimulácia a ovplyvňovanie mozgových funkcií bola skúmaná v dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii v roku 2013. V tejto klinickej štúdii sa použili frekvencie do 100 Hz a výkony od 0,4 do 1,4 mT.
Zdraví dobrovoľníci podstúpili aplikáciu pulznej magnetoterapie, zatiaľ čo kontrolná skupina podstúpila terapiu s maketou zariadenia – slepé aplikácie. Po skončení terapie sa testoval prah bolesti každého jednotlivca postupným zahrievaním tyče držanej v nedominantnej ruke.
Štúdia použila túto metódu na potvrdenie hypotézy, že prah bolesti sa po stimulácii pulzným magnetickým poľom výrazne zvyšuje, a tým pomáha tolerovať prechodné bolestivé stavy. Komfortnou metódou pulznej magnetoterapie sa tak okrem použitia analgetických liekov dá dosiahnuť aj kontrola bolesti.
Zdroj: Kortekaas, R. a kol. (2013) Nový magnetický stimulátor zvyšuje toleranciu experimentálnej bolesti u zdravých dobrovoľníkov – dvojito zaslepená krížová štúdia. PLoS ONE. 8 (4), 1-7
Nový magnetický stimulátor zvyšuje toleranciu experimentálnej bolesti u zdravých dobrovoľníkov / Novel Magnetic Stimulator Increases Experimental Pain Tolerance in Healthy Volunteers
Regenerácia poškodeného sedacieho nervu a účinky pulznej magnetoterapie
pri vystavení celého tela zvieracieho modelu pôsobeniu poľa sa skúmali v štúdii (Mohammadi a kol., 2014), ktorá tieto účinky porovnávala aj so skupinou, v ktorej sa poškodený sedací nerv ešte premostil špeciálnym postupom.
Výskumný tím obnovil nervové vedenie transplantáciou chitosanu a potom hodnotil účinok pulznej magnetickej terapie s frekvenciou 2 Hz a výkonom 0,3 mT (jedna hodina denne, 5 dní počas 4 týždňov) na obnovu nervu.
Behaviorálne, funkčné, elektrofyziologické a biomechanické parametre a morfometrické analýzy potvrdili najrýchlejšiu regeneráciu nervových vlákien v skupine, v ktorej sa pulzná magnetická terapia kombinovala s transplantáciou chitosanu.
Podľa výsledkov štúdie sa teda táto kombinácia považuje za účinnú, bezpečnú a vhodnú liečbu periférnych nervov v klinickej praxi.
Zdroj: Mohammadi, R. et al. (2014) Pulzné elektromagnetické polia urýchľujú funkčné zotavenie transekovaného sedacieho nervu premosteného chitosanovým vodičom: Štúdia na zvieracom modeli. International Journal of Surgery. [Online] 12 (12), 1278-1285.
Pulzné elektromagnetické polia urýchľujú funkčné zotavenie preťatého sedacieho nervu premosteného chitosanovým konduitom: Štúdia na zvieracom modeli
Na univerzite v Siene bola minulý rok kompletne preskúmaná účinnosť 3D pulznej terapie BIOMAG pri liečbe artritídy kolena (Battisti a kol., 2016). Skúmali sa najmä terapeutické účinky jeho nízkofrekvenčného premenlivého poľa a porovnávali sa s terapiou ELF (charakterizovanou extrémne nízkou frekvenciou) a hudobne modulovaným magnetickým poľom terapie TAMMEF.
Na štúdii sa zúčastnilo celkovo 40 pacientov vo veku 59 až 76 rokov a kľúčovou neznámou autorov bola najvhodnejšia kombinácia frekvencie, intenzity a tvaru vlny pulzného magnetického poľa, t. j. kľúčový kód predstavujúci optimálnu voľbu pre daný zdravotný problém.
Výsledky vyhľadávania „Sienského kódu“ prekonali očakávania. Potvrdili niekoľko predpokladov. Predovšetkým na základe potvrdených mechanizmov účinku pulzných magnetických polí možno zaručiť analgetický účinok a vyvrátiť placebo efekt.
Nielenže sa potláča zápalový proces, ale pretrvávajúca úľava od bolesti aj niekoľko dní po poslednom ošetrení je dostatočným dôkazom, na ktorý poukázali predchádzajúce štúdie in vitro a štúdie na zvieracích modeloch, že pulzná magnetická terapia chráni kĺbovú chrupavku aj tým, že zvyšuje diferenciáciu chondrocytov a stimuluje syntézu proteínov.
Najdôležitejším odkazom tejto štúdie a jej hľadania vhodného kódu pulzného magnetického poľa však nakoniec zostávajú nové možnosti výskumu. A vďaka 3D pulzná terapia Biomagktoré dokázala znížiť subjektívny pocit bolesti u pacientov po prvom týždni v porovnaní s inými testovanými pulznými magnetickými terapiamiteraz vieme, že klinické a terapeutické účinky nízkofrekvenčných pulzných magnetických polí s časovo premenlivými parametrami frekvencie, intenzity a tvaru vlny môžu poskytnúť oveľa rýchlejšiu a účinnejšiu úľavu od bolesti pri liečbe artritídy kolenaako sa pôvodne predpokladalo. Je teda len otázkou času, kedy budúce klinické skúšky odhalia celý potenciál tejto terapie.
Zdroj: Battisti, E. a kol. (2016) Účinnosť magnetickej kamery s nízkou frekvenciou a vysokou intenzitou (BIOMAG) pri liečbe únavy a zlepšovaní stavu gonartrózy. Fakulta lekárskych vied, chirurgické vedy a neurovedy, Univerzita v Siene, Siena.
Účinnosť nízkofrekvenčného magnetického poľa s vysokou intenzitou (BIOMAG) na kontrolu bolesti a rehabilitáciu artrózy kolena / Efficacia di un campo magnetico a bassa frequenza ed alta intensità (BIOMAG) nel trattamento del dolore e nella riabilitazione della gonartrosi
Skupina 121 pacientov trpiacich diabetickou neuropatiou bola klinicky hodnotená po aplikácii pulznej magnetoterapie s frekvenciou 10 a 100 Hz. Štúdiu uskutočnil vedecký tím (Musaev et al., 2003). táto štúdia bola publikovaná v časopise Neuroscience and Behavioral Physiology.
Klinické a elektroneuromiografické (ENMG) hodnotenie sa vykonalo pred a po liečbe pulznou magnetoterapiou.
Na základe porovnávaných výsledkov táto štúdia ukazuje, že terapia pulzným magnetom vedie k celkovej úľave od bolesti, výraznému zníženiu klinických príznakov diabetickej neuropatie, zlepšeniu vodivosti periférnych nervov a zlepšeniu excitability motorických neurónov v mieche, ktoré priamo alebo nepriamo ovládajú svaly.
Výsledky tiež ukázali, že nízkofrekvenčné pulzné magnetické pole s frekvenciou 10 Hz má významný terapeutický účinok, najmä na pacientov v počiatočných štádiách diabetickej neuropatie a na pacientov, ktorí majú diabetes maximálne 10 rokov.
Zdroj: Musaev, A. V. a kol. (2003) Použitie pulzných elektromagnetických polí s komplexnou moduláciou pri liečbe pacientov s diabetickou polyneuropatiou. Neurovedy a fyziológia správania. [Online] 33 (8), 745-752.
Použitie pulzní elektromagnetické terapie s komplexní moduláciou pri liečbe pacientov s diabetickou neuropatiou / The use of pulsed electromagnetic fields with complex modulation in the treatment of patients with diabetic polyneuropathy
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14635988
Vhodná podpora pri hojení zlomeniny predlaktia bola predmetom randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdie (Cheing et al., 2005) uverejnenej v časopise Journal of Rehabilitation Medicine. Výskumný tím sa pokúsil určiť najúčinnejšiu liečbu ľadovaním a pulznou magnetoterapiou pomocou porovnávaných kontrolných skupín.
Zlomeniny distálnej časti vretennej kosti sú častým dôsledkom zlého nárazu na ruky. Cieľom liečebného plánu je nielen dosiahnuť správne zrastenú kosť, ale aj podporiť zachovanie maximálnej funkcie s minimom následných komplikácií. S tým súvisí aj liečba bolesti a opuchu, ktoré sa vyskytujú u väčšiny pacientov po odstránení sadry.
Cieľom tejto štúdie bolo zistiť, či päťdňová kombinácia pulznej magnetoterapie a ľadovania dokáže zmierniť bolesť a opuch a pomôcť rozhýbať zápästie.
Celkovo 83 pacientov, ktorým boli po 6 týždňoch odstránené sadry, bolo rozdelených do štyroch skupín. Jedna skupina počas liečby pulzným magnetom používala ľad. Druhá skupina naopak používala ľad, ale v kombinácii so zdanlivou pulznou magnetoterapiou. Tretia skupina dostávala len pulznú magnetoterapiu a štvrtá skupina dostávala len fiktívnu pulznú magnetoterapiu. Výsledky sa zaznamenali po 1, 3 a 5 dňoch a porovnali sa so záznamami z počiatočného vyšetrenia.
Na základe záverečného hodnotenia nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia vykazovala v porovnaní s kontrolnými skupinami významné analgetické a hojivé účinky. Po troch dňoch pulzná magnetoterapia v kombinácii s ľadovaním aj samotná pulzná magnetoterapia znížili bolesť a opuch o viac ako 15 %. Po piatich dňoch liečby to bolo už 40 % v prípade pulznej magnetoterapie v kombinácii s ľadovaním a 25 % v prípade samotnej pulznej magnetoterapie.
Ak sa k bežnej liečbe zlomenín predlaktia pridajú účinky nízkofrekvenčných pulzných magnetických polí, výsledky liečby sú oveľa lepšie, pretože pulzná magnetoterapia ďalej znižuje bolesť a podporuje hojenie zlomenín zápästia.
Zdroj: Cheing, G. et al. (2005) Ľad a pulzné elektromagnetické pole na zníženie bolesti a opuchu po zlomeninách distálneho radia. Journal of Rehabilitation Medicine (Taylor & Francis Ltd). 37 (6), 372-377.
Ľad a pulzné elektromagnetické pole na zníženie bolesti a opuchu po zlomeninách distálneho radia / Ice and pulsed electromagnetic field to reduce pain and swelling after distal radius fractures
Tím lekárov (Dakowicz a kol., 2010) v Univerzitnej nemocnici v Bialystoku v Poľsku vykonal hodnotenie dvoch liečebných postupov pri syndróme karpálneho tunela u 40 pacientov. Testovala sa účinnosť nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie s frekvenciou 10-40 Hz a intenzitou 1-5 mT, a to aj v kombinácii s laserovou stimuláciou.
Všetci pacienti boli rozdelení do dvoch skupín a podstúpili nízkofrekvenčnú pulznú magnetoterapiu počas desiatich pracovných dní a s dvojtýždňovou prestávkou po piatich dňoch. Len jedna skupina však podstúpila aj laserovú biostimuláciu. Hodnotenie účinkov liečby sa uskutočnilo po prvých piatich dňoch liečby, po ukončení liečby a potom po 6 mesiacoch.
Už po prvých piatich dňoch liečby sa v oboch skupinách dosiahlo v priemere takmer 40 % zmiernenie bolesti. Počas dvojtýždňovej prestávky zostala intenzita na rovnakej úrovni, ale po úplnom ukončení liečby ešte viac klesla. Celkovo obe skupiny zaznamenali v priemere 70 % úľavu od bolesti a zlepšenie spánku, čo naznačuje, že terapia by sa mala opakovať.
Dlhodobé účinky liečby sa však prejavili aj po 6 mesiacoch, keď sa intenzita bolesti stále znižovala, hoci len o 30 %. Porovnanie výsledkov oboch skupín tiež ukázalo, že laserová biostimulácia mierne zvyšuje celkovú účinnosť liečby, ale nemá dlhodobý účinok.
Inak výsledky tejto štúdie jasne potvrdzujú analgetický účinok nízkofrekvenčných pulzných magnetických polí. Terapia pulznými magnetmi je teda vhodnou liečbou pre pacientov so syndrómom karpálneho tunela, a to buď v kombinácii s laserovou biostimuláciou, alebo bez nej.
Zdroj: Dakowicz, A. et al. (2010) Hodnotenie účinnosti dvoch rôznych fyzioterapeutických postupov pri konzervatívnej liečbe syndrómu karpálneho tunela. Reumatológia. 48 (4), 225-229.
Zhodnocení effektivnosti dvou různých fyzioterapeutických postupů u konzervativní léčby syndrómu karpálního tunelu / Assessment of the effectiveness of two different physiotherapy procedures in the conservative treatment of carpal tunnel syndrome http://www.termedia.pl/Original-paper-Assessment-of-the-effectiveness-of-two-different-physiotherapy-procedures-in-the-conservative-treatment-of-carpal-tunnel-syndrome,18,15294,0,1.html
Zmiernenie príznakov osteoartrózy u 22 pacientov pomocou elektromagnetických polí bolo motívom dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdie (Arneja, 2011), ktorá sa uskutočnila v rehabilitačnom zariadení v kanadskom Winnipegu.
Hlavným cieľom bolo zmierniť chronickú bolesť chrbta u pacientov. Na účely tejto štúdie boli rozdelení do dvoch skupín, pričom 14 pacientov podstúpilo pulznú magnetoterapiu a zvyšných 8 bolo použitých na porovnanie a vyhodnotenie výsledkov.
Štúdia zaznamenala výrazné zlepšenie fyzického zdravia a kondície u pacientov ovplyvnených účinkami pulzných elektromagnetických polí. Celkovo došlo k zlepšeniu mobility. Zároveň sa u týchto pacientov potvrdilo veľmi výrazné zníženie bolesti, zatiaľ čo u kontrolnej skupiny došlo k zhoršeniu.
Terapia pulzným magnetom preto výrazne zmierňuje príznaky osteoartrózy, najmä vďaka analgetickému účinku, a má tak pozitívny vplyv na fyzické zdravie a kondíciu pacientov.
Zdroj: Arneja, A. (2011) Dvojito zaslepená randomizovaná placebom kontrolovaná štúdia na hodnotenie elektromagnetického poľa pri liečbe chronickej bolesti dolnej časti chrbta u pacientov s osteoartritídou. Časopis rehabilitačného lekárstva (Stiftelsen Rehabiliteringsinformation). 43 (8), 749-749.
A double-blind randomized placebo controlled study for the assessment of electromagnetic field in the treatment of chronic lower back pain in osteoarthritic patients / Dvojito zaslepená randomizovaná placebom kontrolovaná štúdia hodnotenia elektromagnetického poľa pri liečbe chronickej bolesti dolnej časti chrbta u pacientov s osteoartritídou http://www.medicaljournals.se/jrm/content/?volume=43&issue=8
Hojenie kožných rán je u pacientov s cukrovkou často problematické. Preto tím Irána Goudarziho (2010) skúmal na zvieracom modeli možnosť použitia pulzného magnetického poľa s frekvenciou 20 Hz a intenzitou 8 mT na urýchlenie hojenia týchto rán.
Koža v mieste poranenia bola denne vystavená nízkofrekvenčnému elektromagnetickému poľu počas 1 hodiny.
Účinok pulznej magnetoterapie sa hodnotil meraním zmeny veľkosti rany, hodnotením percenta povrchového hojenia a zohľadnením dĺžky hojenia a pevnosti väziva.
Výsledky porovnania s kontrolnou skupinou ukázali, že pulzná magnetoterapia výrazne urýchľuje hojenie a pomáha zvyšovať pevnosť väziva.
Zdroj: Goudarzi, I. et al. (2010). Pulzné elektromagnetické polia urýchľujú hojenie rán na koži diabetických potkanov. Bioelektromagnetika, 31(4), 318-323.
Pulzní elektromagnetická pole urychľujú hojenie rán na koži u diabetických krys / Pulsed electromagnetic fields accelerate wound healing in the skin of diabetic rats
Hojivé účinky nízkofrekvenčných pulzných elektromagnetických polí na vredy predkolenia boli testované na 44 pacientoch v dvojito zaslepenej štúdii (Ieran a kol., 1990) a výsledky boli publikované v časopise Journal of Orthopaedic Research.
Polovica pacientov dostávala počas 90 dní pulznú magnetoterapiu a zvyšných 22 pacientov slúžilo ako kontrolná skupina.
Dlhodobé účinky pulzného elektromagnetického poľa sa hodnotili po skončení liečby v rámci ďalších kontrol, ktoré sa uskutočnili v priebehu jedného roka.
Úspešnosť hojenia bola oveľa vyššia v skupine, ktorá dostávala pulznú magnetoterapiu. Zároveň sa u týchto pacientov nezhoršili žiadne vredy a len u 25 % z nich sa v ďalšom období vredy opäť objavili.
V kontrolnej skupine sa však u polovice pacientov vred opakovane objavil a u štyroch z nich sa počas prvých 90 dní dokonca zhoršil.
Nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia preto nielen urýchľuje hojenie bércových vredov, ale jej pozitívne účinky pretrvávajú aj dlho po ukončení liečby. Je preto vhodná aj ako doplnková liečba pacientov s vredmi predkolenia.
Zdroj: Ieran, M. a kol. (1990) Účinok nízkofrekvenčných pulzujúcich elektromagnetických polí na kožné vredy žilového pôvodu u ľudí: dvojito zaslepená štúdia. Journal Of Orthopaedic Research: Oficiálna publikácia Ortopedickej výskumnej spoločnosti. 8 (2), 276-282.
Vplyv nízkofrekvenčných pulzných elektromagnetických polí na kožné vredy žilového pôvodu u ľudí: dvojito zaslepená štúdia
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2303961
Liečbu artritídy protizápalovými účinkami pulznej magnetoterapie s frekvenciou 5 Hz a intenzitou 4 µT testoval vedecký tím R. Selvam (2007) a výsledky boli publikované vo vedeckom časopise Life Sciences.
Pred začatím liečby pulzným magnetom sa v tejto štúdii pozorovali zvýšené hladiny peroxidu lipidov a znížená ochrana organizmu v dôsledku úbytku antioxidačných enzýmov v chronickej fáze artritídy. Zvýšené hladiny lipidových peroxidov naznačujú, že dochádza k poškodeniu buniek voľnými radikálmi a konečné produkty môžu byť mutagénne a karcinogénne.
Pri podrobnejšom skúmaní sa zistilo, že čerpanie vápenatých iónov cez plazmatickú membránu bolo potlačené, zatiaľ čo hladina medzibunkových vápenatých iónov sa zvýšila. Nedošlo teda k prenosu vápenatých iónov do buniek.
Po aplikácii nízkofrekvenčného pulzného magnetického poľa sa plazmatické membrány buniek stabilizovali.
Vďaka protizápalovým účinkom pulznej magnetoterapie sa obnovilo čerpanie vápnikových iónov do buniek cez plazmatickú membránu a znížila sa hladina medzibunkových vápnikových iónov.
Pulzná magnetoterapia preto svojím protizápalovým účinkom koriguje všetky poškodenia, ktoré artritída v tele spôsobuje, a preto je vhodná na liečbu reumatoidnej artritídy.
Zdroj: Selvam, R. et al. (2007) Pulzné elektromagnetické pole s nízkou frekvenciou a intenzitou pôsobí protizápalovo prostredníctvom obnovenia aktivity vápnikovej ATPázy plazmatickej membrány. Vedy o živej prírode. 802403-2410.
Nízkofrekvenční pulzní elektromagnetické pole o nízkej intenzitě exerts its anti-inflammatory effect through restoration of plasma membrane calcium ATPase activity / Nízkofrekvenční a nízkointenzivní pulzní elektromagnetické pole exerts its antiinflammatory effect through restoration of plasma membrane calcium ATPase activity
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17537462
Možnosť zlepšenia funkcie kĺbovej chrupavky pomocou terapie nízkofrekvenčným pulzným magnetom testoval lekársky tím Alberta Gobbiho (2014) u 22 pacientov s diagnózou osteoartrózy v ranom štádiu.
Medzi športovými terapeutmi rastie záujem o pulznú magnetoterapiu pre jej analgetické a liečivé účinky. A práve v počiatočných štádiách osteoartrózy, keď je hlavným záujmom zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbovej chrupavky, môžu byť jeho terapeutické účinky rozhodujúce.
V tejto štúdii boli pacienti po úvodnom vyšetrení podrobení 45-dňovej pulznej magnetoterapii. Denne sa vykonávali štvorhodinové aplikácie. Účinky pulzného magnetického poľa sa hodnotili po jednom roku a potom po dvoch rokoch.
Rok po liečbe sa pri vyšetrení zistilo výrazné zlepšenie vo všetkých hodnotených bodoch.
Pulzná magnetoterapia tak zmierňuje príznaky osteoartrózy a zlepšuje funkčnosť kolena a celkové fyzické zdravie pacienta. Po dvoch rokoch sa účinky vytrácajú, a preto sa odporúča pravidelná liečba touto metódou.
Zdroj: Gobbi, A. et al. (2014) Symptomatická včasná osteoartróza kolena liečená pulzným elektromagnetickým poľom: dvojročné sledovanie. Chrupavka. [Online] 5 (2), 78-85.
Symptomatická včasná osteoartróza kolena liečená pulzným elektromagnetickým poľom
http://car.sagepub.com/content/early/2013/12/13/1947603513515904
Nefarmakologická liečba diabetickej polyneuropatie pomocou pulzných elektromagnetických polí u 71 pacientov bola predmetom porovnávacej štúdie (Mirkovic, V., 2012), v ktorej sa hodnotili účinky pulznej magnetoterapie s frekvenciou 10 Hz a 25 Hz.
Pacienti boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jeden bol liečený pulznou magnetoterapiou s nastavenou frekvenciou pulzného magnetického poľa 10 Hz a druhý s frekvenciou 25 Hz. Neuropatické symptómy sa hodnotili pred liečbou a po nej.
Výsledky ukázali, že pulzná magnetoterapia celkovo významne znižuje príznaky a symptómy neuropatie.
Analgetický účinok liečby sa však v jednotlivých skupinách líšil. Štúdia zistila oveľa nižšiu mieru bolesti v chodidlách pacientov, ktorí podstúpili 25 Hz pulznú magnetoterapiu.
Zdroj: Mirkovič, V. a kol. (2012) Nefarmakologická liečba diabetickej polyneuropatie pomocou pulzného elektromagnetického poľa. Healthmed, 6(4), 1291-1295.
Nefarmakologická liečba diabetické polyneuropatie pulzným elektromagnetickým poľom / Non-pharmacological treatment of diabetic polyneuropathy by pulse electromagnetic field
http://connection.ebscohost.com/c/articles/77561760/non-pharmacological-treatment-diabetic-poly-neuropathy-by-pulse-electromagnetic-field
Optimalizácia liečby kĺbov postihnutých reumatoidnou artritídou bola predmetom systematickej štúdie V. Kumar (2005). Na zvieracom modeli sa porovnávali účinky rôzne nastavených pulzných magnetických polí.
Vďaka faktorovému dizajnu (jedna k jednej) sa v tejto štúdii podarilo určiť najoptimálnejšiu kombináciu frekvencie, intenzity a trvania liečby pre sínusové pulzné magnetické vlny.
Pulzná magnetoterapia s parametrami 5 Hz a 4 µT a trvaním 90 minút sa ukázala ako najúčinnejšia na zníženie opuchu a spomalenie rozkladu okolitého tkaniva znížením aktivity lyzozomálnych enzýmov.
Pri zvýšenej lyzozomálnej aktivite zvyčajne dochádza k väčšej degradácii niektorých proteínov. Konkrétne pri reumatoidnej artritíde a iných chronických zápalových ochoreniach sa lyzozomálne enzýmy môžu dostať do extracelulárneho priestoru a rozkladať okolité tkanivá.
Zníženie opuchu mäkkých tkanív v tejto štúdii bolo potvrdené rádiologickým vyšetrením. Výsledky histologického vyšetrenia ďalej potvrdili pokles zápalových buniek a naopak zmnoženie a zväčšenie objemu buniek vo vnútri kĺbu (hyperplázia a hypertrofia buniek obklopujúcich synoviálnu membránu).
Podľa štúdie má pulzná magnetoterapia stabilizačný účinok na tkanivo vystielajúce vnútornú stranu kĺbu, a preto je vhodnou liečbou pre pacientov, ktorých kĺby sú postihnuté reumatoidnou artritídou.
Zdroj: Kumar, V. et al. (2005) Optimalizácia terapie pulzným elektromagnetickým poľom na liečbu artritídy u potkanov.
Bioelektromagnetika, 26(6), 431-439.
Optimalizácia pulznej magnetoterapie pre zvládanie artritídy u krys / Optimization of pulsed electromagnetic field therapy for management of arthritis in rats http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15887257Zmírnění projevů osteoartrózy u 22 pacientů pomocí elektromagnetického pole bylo motivem dvojitě zaslepené, randomizované a placebem kontrolované studie (Arneja, 2011) provedené v rehabilitačním zařízení ve Winnipegu v Kanadě.
Hlavním záměrem bylo především zmírnění chronické bolesti zad u pacientů. Ti byli pro potřeby této studie rozděleni do dvou skupin, přičemž 14 pacientů podstoupilo pulzní magnetoterapii a zbylých 8 posloužilo k porovnání výsledků a vyhodnocení.
Studie zaznamenala výrazné zlepšení fyzického zdraví a kondice u pacientů ovlivněných účinky pulzního elektromagnetického pole. Celkově došlo ke zlepšení pohyblivosti. Zároveň bylo u těchto pacientů potvrzeno velmi znatelné zmírnění bolesti, kdežto u kontrolní skupiny se naopak stav zhoršil.
Pulzní magnetoterapie tedy výrazně zmírňuje projevy osteoartrózy, a to především díky analgetickému účinku.Má tak pozitivní vliv na fyzické zdraví a kondici pacientů.
Zdroj: Arneja, A. (2011) A double-blind randomized placebo controlled study for assessment of electromagnetic field in the treatment of chronic lower back pain in osteoarthritic patients. Journal of Rehabilitation Medicine (Stiftelsen Rehabiliteringsinformation). 43 (8), 749–749.
Dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie hodnotící elektromagnetické pole při léčbě chronické bolesti zad u pacientů trpících osteoartritidou / A double-blind randomized placebo controlled study for assessment of electromagnetic field in the treatment of chronic lower back pain in osteoarthritic patients http://www.medicaljournals.se/jrm/content/?volume=43&issue=8Podpora hojenia diabetických vredov bola overená v štúdii publikovanej v roku 2015 (Kwan et al.). Nehojace sa vredy, ktoré sú hlavným dôvodom amputácie dolnej končatiny, majú u diabetických pacientov často za následok vysokú úmrtnosť.
Počas analýzy výsledkov sa v skupine, ktorá podstúpila terapiu pulzným magnetom, preukázalo 28 % zvýšenie rýchlosti prietoku krvi v kožných kapilárach. Okrem toho sa tieto kapiláry rozšírili o 14 %.
V kontrolnej skupine (bez aplikácie pulzného poľa) sa vôbec nezvýšila rýchlosť prietoku krvi ani dilatácia kapilár.
Táto randomizovaná dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia teda opäť potvrdila, že pulzná magnetoterapia môže významne zlepšiť mikrocirkuláciu a urýchliť hojenie vredov u diabetických pacientov.
Zdroj: L.-C. et al. (2015) Pulsed electromagnetic field therapy promotes healing and microcirculation of chronic diabetic foot ulcers. Advances in Skin and Wound Care. [Online] 28 (5), 212-219.
Terapia pulzným elektromagnetickým poľom podporuje hojenie a mikrocirkuláciu chronických vredov diabetickej nohy
Poškodený sedací nerv a terapeutická kombinácia plávanie s pulznou magnetoterapiou na zvieracom modeli. V roku 2014 uskutočnil tím E. Kavlaka klinickú štúdiu tejto liečby a porovnal ju s kontrolnou skupinou.
Vzhľadom na silné bolesti, ktoré sprevádzajú ischias, sa v nedávnej štúdii hodnotila aj možnosť zvýšenia terapeutického účinku nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie iná rehabilitačná metóda.
Kombinovaný účinok pulzného magnetického poľa s frekvenciou 2 Hz a výkonom 0,3 mT (jedna hodina denne, 5 dní počas 4 týždňov) a terapeutického plávania na poškodený sedací nerv sa porovnával s kontrolnou skupinou.
Na základe výsledkov sa zistilo, že v skupine, ktorá kombinovala pulznú magnetickú terapiu s plávaním počas štyroch týždňov, táto kombinovaná liečba pozitívne prispela k regenerácii nervu po prvom týždni, pričom regenerácia poškodeného sedacieho nervu sa výrazne zlepšila počas celej liečby. Štyri týždne však nestačili na úplné zotavenie, preto sa odporúča pokračovať v liečbe.
Zdroj: Kavlak, E. et al. (2014) Účinky pulzného elektromagnetického poľa a plaveckého cvičenia na potkany s experimentálnym poškodením sedacieho nervu. Journal of Physical Therapy Science. [Online] 26 (9), 1355-1361.
Účinky pulzného elektromagnetického poľa a plaveckého cvičenia na potkany s experimentálnym poškodením sedacieho nervu
Účinok pulznej elektromagnetickej terapie s frekvenciou 50 Hz a intenzitou 2 mT na rôzne chronické nešpecifické bolesti chrbta sa hodnotil v porovnaní s inými konvenčnými neinvazívnymi spôsobmi liečby v randomizovanej kontrolovanej štúdii na Káhirskej univerzite v roku 2018.
Pulzná elektromagnetická terapia bola predmetom ďalšieho výskumu vzhľadom na nedostatok klinických dôkazov v tejto oblasti. Z 50 pacientov bola polovica náhodne zaradená do experimentálnej skupiny a druhá do kontrolnej skupiny.
Všetci pacienti podstúpili konvenčnú terapiu v priebehu 4 týždňov, ale iba experimentálna skupina absolvovala funkčnú pulznú magnetickú terapiu v celkovom počte 12 sedení.
Výsledky ukázali významné rozdiely medzi oboma skupinami vo všetkých meraných výsledkoch. V experimentálnej skupine, ktorá sa podrobila aplikácii pulzného magnetického poľa, sa pozorovala lepšia úľava od bolesti a lepšia celková funkčnosť chrbta. Presnejšie, v porovnaní s kontrolnou skupinou dosiahli pacienti v experimentálnej skupine väčšiu flexibilitu chrbtice.
Výsledky tejto štúdie preto naznačujú, že aplikácia pulzných magnetických polí predstavuje jedinečnú alternatívnu doplnkovú liečbu bolesti chrbta vďaka jej analgetickým a liečebným účinkom. Podľa autorov pridanie pulznej magnetoterapie ku konvenčnej fyzikálnej terapii u pacientov s nešpecifickými bolesťami chrbta vedie k oveľa účinnejšej úľave od bolesti a lepšej funkčnosti chrbta, a to aj v prípadoch s nešpecifikovanými príčinami bolesti chrbtice.
Zdroj: Elshiwi, A. M., Hamada, H. A., Mosaad, D., Ragab, I. M., Koura, G. M., & Alrawaili, S. M. (2018). Účinok pulzného elektromagnetického poľa na pacientov s nešpecifickou bolesťou chrbta: Randomizovaná kontrolovaná štúdia. Brazilian Journal of Physical Therapy.
Účinok pulzného elektromagnetického poľa na pacientov s nešpecifickou bolesťou chrbta: randomizovaná kontrolovaná štúdia
Počiatočný vývoj pulznej magnetoterapie a jej využitie v klinickej plastickej chirurgii brzdil v minulom storočí nedostatok vedecky odvodených a na dôkazoch založených poznatkov o mechanizmoch účinku. Preto sa lekári pod vedením Dr. Straucha rozhodli zostaviť prehľad overených vedeckých objavov v oblasti pulznej magnetickej terapie a zhrnúť princípy jej pôsobenia, aby poskytli ostatným solídny základ pre optimálne využitie v praxi.
Dostupné biologické a klinické štúdie skúmajúce mechanizmy účinku liečby boli preto vyhodnotené celkovo. Nakoniec sa pomocou ilustrácií prípadov komplexne vysvetlilo klinické použitie pulzných magnetických polí v plastickej chirurgii.
V tomto výskume pulzná magnetoterapia úspešne zvládla pooperačnú bolesť a opuch, ošetrila chronické rany a vo všeobecnosti uľahčila vazodilatáciu a angiogenézu, t. j. rozširovanie a opätovnú tvorbu ciev. Na základe týchto výsledkov a s podporou vedeckých dôkazov sa autorom podarilo vypracovať presný opis základných mechanizmov účinku.
Plastickí chirurgovia aj pacienti sa teraz môžu spoľahnúť na osvedčený a účinný nástroj doplnkovej, neinvazívnej a nefarmakologickej liečby pooperačnej bolesti a opuchov v podobe pulznej magnetickej terapie, ktorá navyše nevykazuje žiadne vedľajšie účinky.
Zdroj: Strauch B, Herman C, Dabb R a i. (2009) Využitie pulzného elektromagnetického poľa v klinickej plastickej chirurgii založené na dôkazoch. Časopis estetickej chirurgie, 29, 135-143.
Použití pulzní elektromagnetické terapie v klinické plastické chirurggii na základe predelých dôkazov / Evidence-based use of pulsed electromagnetic field therapy in clinical plastic surgery
https://academic.oup.com/asj/article-lookup/doi/10.1016/j.asj.2009.02.001
Stimuláciu rastu kostí nízkofrekvenčnou pulznou magnetoterapiou testoval výskumný tím z dvoch veľkých talianskych univerzít na 77 pacientoch so zlomeninami krčka stehennej kosti (Faldini a kol., 2010).
Zlomeniny krčka stehennej kosti sú časté najmä u starších ľudí, u ktorých sa pomerne ťažko hoja kvôli zvyčajne prítomnej osteoporóze. Často sú spôsobené menším úrazom, napríklad pádom.
Z týchto dôvodov sa v tejto štúdii hľadala alternatíva ku komplikovaným zákrokom, ako je napríklad výmena bedrového kĺbu, a snažilo sa zistiť, či by nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia mohla skrátiť čas potrebný na zrastenie kosti, zvýšiť percento zhojenej kosti a oddialiť možnú nekrózu krčka stehennej kosti (osteonekrózu).
Pacienti boli náhodne rozdelení do experimentálnej a kontrolnej skupiny. Liečba pozostávala z osemhodinovej pulznej magnetoterapie denne počas 90 dní. Hojenie zlomenín sa hodnotilo pomocou röntgenového vyšetrenia po 30, 60 a 90 dňoch.
Konečné výsledky ukázali, že pulzná magnetoterapiav takýchto prípadoch zaručuje takmer 100 % šancu na vyliečenie!V kontrolnej skupine sa vyliečilo len 69 % zlomenín.
Zároveň sa potvrdili analgetické účinky pulzného magnetického poľa, keďže pri každom sledovaní sa v aktívnej skupine preukázalo významné zníženie bolesti v porovnaní s kontrolnou skupinou. Táto štúdia teda jasne dokazuje, že nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia urýchľuje hojenie zlomenín a zmierňuje bolesť, čo vedie k lepšej kvalite života pacientov.
Zdroj: Faldini, C. et al. (2010) Elektromagnetická stimulácia rastu kosti u pacientov so zlomeninami krčka stehennej kosti liečených skrutkami: prospektívna randomizovaná dvojito zaslepená štúdia. Súčasná ortopedická prax. [Online] 21 (3), 282-287.
Elektromagnetická stimulácia rastu kosti u pacientov so zlomeninami krčka stehennej kosti liečených skrutkami: prospektívna randomizovaná dvojito zaslepená štúdia http://www.researchgate.net/publication/232214268_Electromagnetic_bone_growth_stimulation
Liečba bolestivých stavov súvisiacich s muskuloskeletálnymi a neurologickými poruchami
pomocou analgetických účinkov neinvazívnej terapie periférnou magnetickou stimuláciou bola opäť klinicky testovaná na skupine 40 pacientov na Karlovej univerzite v Prahe (2016).
Hlavnú úlohu zohrávali akútne a chronické stavy obmedzujúce mobilitu pacientov v dôsledku rozsahu a neznesiteľnosti bolesti. Pacienti trpiaci akútnou bolesťou podstupovali magnetickú terapiu denne, zatiaľ čo pacienti trpiaci chronickými stavmi trikrát týždenne. Rozhodujúcim faktorom pre výskumný tím bola miera zmiernenia bolesti, a teda zmiernenie súvisiacich ťažkostí pri vykonávaní každodenných činností.
Porovnanie pacientov pred a po liečbe pulzným magnetickým poľom opäť ukázalo štatisticky významný rozdiel. Väčšina účastníkov (87 %) potvrdila analgetický účinok magnetickej stimulácie výrazným zmiernením bolesti. Viac ako 41 % pacientov si pochvaľovalo zlepšenie celkovej vitality a uľahčenie každodenných činností aj po trojmesačnom sledovaní.
Výsledky tejto štúdie teda opäť potvrdili výhody a účinnosť pulznej magnetickej terapie pri liečbe bolestivých stavov, či už súvisiacich s muskuloskeletálnymi alebo neurologickými poruchami, vrátane tých, ktoré obmedzujú aktivity každodenného života. Pulzné magnetické polia sa tak môžu použiť na dosiahnutie trvalej úľavy od bolesti a celkové zlepšenie kvality života pacienta.
Zdroj: Žarkovič, D. a Kazaláková, K. (2016) Repetitívna periférna magnetická stimulácia ako riešenie liečby bolesti pri muskuloskeletálnych a neurologických ochoreniach – pilotná štúdia. International Journal of Physiotherapy, 3(6).
Repetitívna periférna magnetická stimulácia ako liečba bolesti pri muskuloskeletálnych a neurologických ochoreniach – pilotná štúdia / Repetitívna periférna magnetická stimulácia ako riešenie liečby bolesti pri muskuloskeletálnych a neurologických poruchách – pilotná štúdia
Účinnosť pulznej magnetoterapie pri liečbe bolestivého syndrómu ramena sa testovala u 56 pacientov, ktorí podstupovali konvenčné rehabilitačné cvičenia, v randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej klinickej štúdii (Galace de Freitas et al., 2014).
Účinky liečby u pacientov, ktorí podstúpili trojtýždňové aplikácie pulznej magnetoterapie, sa hodnotili v porovnaní s kontrolnou skupinou bez aplikácií.
Vyhodnocovalo sa zmiernenie bolesti, funkčné zlepšenie a posilnenie svalov. Obe skupiny absolvovali rehabilitačné cvičenia na posilnenie svalov a výsledky sa porovnávali počas nasledujúcich troch mesiacov.
Okrem toho sa u pacientov, ktorí podstúpili pulznú magnetoterapiu, počas troch mesiacov zlepšila funkcia svalov a výrazne sa zmiernila bolesť. Na druhej strane, v oboch skupinách došlo k podobnému posilneniu svalov.
Výsledky tejto štúdie teda potvrdzujú, že pulzné magnetické pole zlepšuje rehabilitačné cvičenia ramena a jeho účinky lepšie zmierňujú bolesť a zlepšujú funkčnosť ramena.
Pulzná magnetoterapia tak významne prispieva k rehabilitácii pacientov s bolestivým syndrómom ramena.
Zdroj: Galace de Freitas, D. et al. (2014) Pulzné elektromagnetické pole a cvičenia u pacientov so syndrómom ramenného kĺbu: (1): Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná klinická štúdia. Archives of Physical Medicine & Rehabilitation. 95 (2), 345-352.
Pulsed electromagnetic field and exercise in patients with shoulder impingement syndrome: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial / Pulzné elektromagnetické pole a cvičenie u pacientov s ramenným impingementom: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Clinical Trial / Randomizované, dvojito zaslepené, placebom kontrolované klinické skúšanie
Úspešnosť liečby bolesti chrbta pomocou nízkofrekvenčných pulzných magnetických polí s frekvenciou 5 – 10 Hz sa hodnotila u 36 pacientov v randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdii (Lee a kol., 2006).
Na zvýšenie výpovednej hodnoty výsledkov bola počas celého trvania štúdie zakázaná akákoľvek analgetická alebo fyzioterapeutická liečba. Samotná pulzná magnetoterapia sa aplikovala 15 minút trikrát týždenne počas troch týždňov. Ďalšie 4 týždne sa potom použili na vyhodnotenie dlhodobých účinkov liečby.
Výsledky jasne potvrdili analgetický účinok pulzného magnetického poľa. Počas celého trvania tejto štúdie poskytovala nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia svojim pacientom výraznú úľavu od bolesti.
Skupina užívajúca placebo nedosiahla takmer také výsledky ani v jednom z troch kontrolných bodov merania, t. j. ani po ukončení liečby, ani o týždeň neskôr, ani po ďalších troch týždňoch.
Bolo preukázané, že pulzná magnetoterapia s frekvenciou 5-10 Hz zmierňuje bolesť a zlepšuje pohyblivosť. Pulzná magnetoterapia je teda užitočným terapeutickým nástrojom na konzervatívnu liečbu chronickej bolesti chrbta.
Zdroj: Lee, P. et al. (2006) Účinnosť pulznej elektromagnetickej terapie pri chronickej bolesti dolnej časti chrbta: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia. Journal of International Medical Research. 34 (2), 160.
Účinnosť pulznej elektromagnetickej terapie pri chronickej bolesti dolnej časti chrbta: randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia
Úľavu od bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou a fibromyalgiou pomocou nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie testovala N. M. Shupak (2006) a jej výskumný tím v randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej paralelnej štúdii.
U 31 pacientov sa hodnotili okamžité analgetické účinky nízkofrekvenčných pulzných magnetických polí po jednej 30-minútovej aplikácii.
Výsledky potvrdili jej nepopierateľný analgetický účinok napriek iba jednej krátkej aplikácii pulznej magnetoterapie. Pacienti trpiaci reumatoidnou artritídou okamžite pocítili veľmi výraznú úľavu od bolesti.
Terapeutické účinky nízkofrekvenčnej pulznej magnetoterapie sú preto ideálnou nefarmakologickou alternatívou na okamžitú úľavu od bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou.
Zdroj: Shupak, N. M. et al. (2006) Expozícia špecifickému pulznému nízkofrekvenčnému magnetickému poľu: Dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia účinkov na hodnotenie bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou a fibromyalgiou. Výskum a liečba bolesti. 11 (2), 85-90.
Vystavenie špecifickému pulznému nízkofrekvenčnému magnetickému poľu: dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia účinkov na hodnotenie bolesti u pacientov s reumatoidnou artritídou a fibromyalgiou
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16770449
© Copyrights by FINEST Slovakia, spol. s r.o. Všetky práva vyhradené.
Magnetická terapia pre vaše celkové zdravie